Brániční kýla u kočky

OrdinujemePOZOR ZMĚNA
Vážení klienti, z důvodu dovolených budeme příštích 14 dní ordinovat následovně. 22.6. - 3.7.2020 od 8.00 do 16.00 hod (s přestávkou na oběd mezi 12-13 hod) soboty + neděle - neordinujeme POZOR! V úterý 23.6. bude celý den ZAVŘENO! Děkujeme za pochopení.

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 18.00
Středa8.00 - 18.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 18.00 15.5. pouze do 16.00!
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Chci se
objednat
Akutní
případ

Pacientem byla asi roční kočka, která se vrátila domů z toulek po okolí a majitel u ni pozoroval stupňující se problémy s dýcháním. Pacietka byla po přijetí rentgenologicky vyšetřena a byla stanovena diagnóza roztržení bránice. Bránice je svalově vazivový orgán, který od sebe odděluje hrudnk od břicha. Při jejím protržení se dostanou orgány z břicha do hrudníku a pacient má problémy s dýcháním.

 Na snímku je vidět jak pacientka apatická,strnule stojí a má problémy s dýcháním.

Tento snímek nám ukazuje hrudník zdravé kočičky. Na fotografii černé šipky naznačují bránici, což svalová přepážka mezi hrudníkem a břichem.

 Toto je rengenogram, který byl pořízen pacientce při příjmu na naše pracoviště. Přepážka mezi hrudníkem a břichem zde naprosto chybí a je vidět jak jsou střeva přesunuta z břicha do hrudníku. Majiteli byla vysvětlena nutnost operace, při které se pokusíme obnovit integritu bránice. Náročnost operace spočívá v tom, že pacient je během celé operace připojen k umělé plicní ventilaci, která za něj dýchá. Pokud by to tak nebylo, došlo by po otevření dutiny břišní ke kolapsu plic a zvíře by se udusilo.

Na fotografii je vidět otvor v bránici, přes který můžeme nahlédnout do hrudníku a tam vidět srdce i plíce. Na snímku je patrné, jak je ještě jeden jaterní lalok v hrudníku. Střeva již byla vtažena zpět do břicha.

Střeva, žaludek a játra byly zataženy zpět do břicha a bránice byla zašita. Následovalo obnovení negativního tlaku v hrudníku a standardní uzávěr dutiny břišní.

 

Kočička druhý den po operaci. Je bez dechových obtíží a s chutí přijímá potravu.