Dilatace a torze žaludku

Ordinujeme

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

Dilatace a torze žaludku (GDV) – NOČNÍ MŮRA všech chovatelů

 

Co je GDV?

Stav, při kterém dojde k zvětšení žaludku plynem, nebo pěnou a s jeho následným otočením. Zvětšený žaludek utlačuje velké cévy v břiše, to vede k narušení krevní cirkulace. Šok a následné nedostatečné prokrvení tkání vede k multiorgánovému selhání.

Na obrázku je vidět krok za krokem jak se žaludek nafukuje a jak se pylorus (část, kudy strava odchází ze žaludku to tenkého střeva), přesunuje a obtáčí kolem těla žaludku. To znemožní odchod plynu a natrávené potravy ze žaludku.

Je GDV nebezpečné:

ANO, jedná se o velice vážný stav a pokud není pacientovi poskytnuta rychlá a adekvátní pomoc končí smrtí.

Jak GDV poznáme :

pacient je neklidný, zvětší se mu břicho, snaží se neúspěšně zvracet, sliní, zrychleně dýchá. V pokročilé fázi onemocnění ulehá na bok a upadá do šoku.

Jak se GDV řeší:

Pacient musí být co nejrychleji stabilizován a poté se podrobit chirurgickému zákroku, při kterém je žaludek vyprázdněn a uložen  do správné polohy, ve které je následně fixován.

Existuje plemenná predispozice pro GDV:

GDV se nejčastěji vyskytuje u velkých psů s hlubokým hrudníkem. (např. německá doga, bernardýn, setr...)

Je výskyt GDV vázán na věk pacienta :

U psů starších 7 let je riziko výskytu GDV více jak dvojnásobné oproti psům ve věku 2-4 roků.

Lze ovlivnit výskyt GDV stravou:

Psi krmeni 1 x denně mají dvojnásobnou pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění než psi krmeni 2 x denně. Psi, kteří jsou hltaví a psi, kteří jsou po jídle aktivní mají také zvýšené riziko výskytu GDV.

Je možné GDV předejít :

ANO, lze provést preventivní gastropexi. To je zákrok, kdy se žaludek přišije k břišní stěně a ten se pak nemůže přetočit.

 

Případ z praxe : 

Pacientem byl 11 letý labradorský retrívt Art, kterého majitelé dovezli na kliniku s podezřením na dilataci a torzi žaludku. Art měl veliké štěstí, že jeho majitelé již věděli, co je GDV a jak je toto onemocnění nebezpečné a tak při zpozorování prvních příznaků okamžitě vyrazili na kliniku. Tím Artovi zachránili život. U Arta bylo onemocnění v počátku a do ordinace ještě vešel sám. Již při prvním pohledu na něj, však bylo jasné že zde půjdou všechny žerty stranou a budeme bojovat o jeho život. Okamžitě byly do obou předních nohou zavedeny intravenózní kanyly a bylo provedeno rentgenologické vyšetření.

 

Rentgenologický snímek Arta.

Na snímku je patrný zvětšený a přetočený žaludek, který je naplněn natrávenými granulemi a plynem. Dále výrazné zaplynění tenkých střev. Na druhém snímku je červěně vyznačen žaludek. Je zde patrná tzv. kompartmentace ( pylorus je obtočen kolem těla žaludku). V tomto případě se tedy nejedná o prosté zvětšení žaludku (dilataci), ale už o probíhající přetočení (torzi) žaludku. 

U Arta bylo onemocnění v počátku a nevykazoval zatím kromě zvětšeného objemu břicha narušení celkového zdravotního stavu a tak jsme přistoupili k okamžitému chirurgickému zákroku, jehož součástí byla masivní infusní terapie. Pacient byl sedován, zaintubován a zákrok byl veden v inhalační anestezii za stáleho monitorování životních funkcí. Po dekompresi a uložení žaludku do jeho fyziologické pozice byla provedena gastropexe (přišití žaludku ke břišní stěně), která by měla zabránit opakování tohoto onemocnění.

Art byl hospitalizován a zůstal na klinice přes noc.

 Vše dobře dopadlo a toto je již ranní venčení na zahradě. Na tomto případu lze dobře prezentovat jak je důležité vědět co je GDV, jak ho poznáme a že při podezření na toto onemocnění rozhodují minuty.