Antrální pylorická hypertrofie

OrdinujemePOZOR ZMĚNA
Vážení klienti, vzhledem k nastalé situaci bychom Vás rádi informovali, že provoz naší kliniky zůstává i nadále NEPŘERUŠENÝ. Na základě stanoviska Komory veterinárních lékařů prosíme jen o dodržování následujících opatření. 1. Zvažte návštěvu kliniky pro ošetření, které není nezbytné – preventivní zákroky, vakcinace, ošetření drápků nebo análních žlázek mohou mnohdy počkat. 2. Pokud vykazujete známky respiračního onemocnění nebo se necítíte dobře, zašlete s vaším mazlíčkem jiný doprovod. Zároveň žádáme, aby s jedním zvířetem přicházel co nejmenší počet lidí. Zvířata klientů, kteří by měli příznaky respiračních onemocnění nejsme povinni ošetřit! 3. Nezdržujte se v čekárně při větším počtu lidí. V tomto případě vyčkejte před klinikou nebo v autě. Dejte nám o sobě vědět telefonicky, vyzvedneme si Vás. Cílem těchto opatření je chránit sebe, ale také Vás klienty, proto prosím buďte ohleduplní a respektujte tyto opatření. Přejeme všem hodně zdraví a pevné nervy a věříme, že se situace brzy uklidní. V případě jakýchkoliv změn Vás budeme neprodleně informovat.

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 18.00
Středa8.00 - 18.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 18.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Chci se
objednat
Akutní
případ

Antrální pylorická hypertrofie

Syndrom antrální a pylorické hypertrofie je příčinou obstrukce vrátníkové části žaludku a jedním z důvodů opožděného vyprazdňování žaludku. Je také jednou z příčin chronického zvracení psů. Za příčinu neprůchodnosti je považováno zesílení svalové  a slizniční vrstvy pylorického svěrače žaludku.
Pacientem byla 11 letá fenka plemene Shih-tzu, která již delší dobu několikrát denně zvracela, hubla (původní váha 6,4 kg, nyní 5,1 kg) a neradovala se ze života. Majitelka popisovala, že má často velké a tuhé břicho a nerada chodí na procházky. Po kompletním klinickém vyšetření a vyšetření krve, které nic zásadního neodhalilo,  jsme se s majitelkou dohodli na kontrastním vyšetření trávicí soustavy. Pacientka dodržela 12-ti hodinovou hladovku (poslední jídlo byla rýže s kuřecím masem) a dostavila se k vyšetření.

Rengenový snímek po podání kontrastní látky. Kromě kontrastní látky, která nám vizualizuje žaludek, je žaludek stále naplněn rýží, kterou snědla před 12 hodinami. Za normálních okolností by měla potrava žaludek opustit do 4 hodin.

Další rengenový snímek po hodině - kontrastní látka je stále v žaludku.

Snímek po další hodině a půl, kontrastní látka již začíná obarvovat tenké střevo.
Závěr  byl, že dochází k pomalému vyprazdňování žaludku a musíme pro upřesnění diagnózy provést probotorní laparotomii (otevřít břicho a podívat se). Při chirurgickém zákroku jsme zjistili, že pylurus (výstup ze žaludku), není elastický, ale zhrublý a to zabraňuje plynulému vyprazdňování žaludku. 

Do operační rány je vtažen žaludek a duodenum.
Rozhodli jsme se napojit duodenum rovnou na žaludek a tím pylorus "obejít ".
Na snímku je vidět otvor do tenkého střeva a do žaludku. Tyto dva orgány budou propojeny a touto spojkou bude potrava posunována ze žaludku rovnou do tenkého střeva.

Propojení žaludku a tenkého střeva je již hotové - gastroduodenostomie.

Jessie tři měsíce po zákroku se opět raduje ze života. Je aktivní, veselá a již na své původní váze 6,4 kg.