Pohlavní cyklus feny a jeho hormonální řízení

Pohlavní cyklus feny a jeho fáze.

Ordinujeme

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

Puberta, neboli pohlavní dospívání, označuje období kdy již samice dosáhla tělesného rámce dospělého psa a pohlavní orgány jsou již schopny, pod vlivem hormonální stimulace, typických cyklicky se opakujících změn (růst folikulů, ovulace, změny na sliznicích, zduření přesky). První říje se objevuje v období mezi 8.-12. měsícem v závislosti na plemenu a většinou bývá jejich průběh atypický. Obecně lze říci, že malá plemena psů pohlavně dospívají dříve než psi velkých plemen.

Většina fen hárá dvakrát do roka a to na jaře a na podzim. Pohlavní cyklus je možno rozdělit do 4 fází (proestrus, estrus, diestrus, anestrus), které se cyklicky opakují až do senia, období kolem 10. až 14. roku, kdy u většiny fen pohlavní aktivita končí.

Proestrus

Proestrus je první fáze pohlavního cyklu pro kterou je typický krvavý výtok a výrazné zduření vulvy, u některých fen neklid, neposlušnost, snížený příjem krmiva, zvýšený příjem tekutin a zvýšená frekvence močení. Průměrná doba trvání je 7-9 dní a na konci jsou feny svolné k páření. V této fázi pod vlivem FSH (folikuly stimulujícího hormonu) začíná na vaječnících frontální růst 10-20 folikulů. Rostoucí folikuly tvoří estrogen, pod jehož vlivem dochází k psychické erotizaci zvířete, zvyšuje aktivitu žlázek děložní sliznice, otevírání děložního krčku, zvýšení počtu vrstev vaginální sliznice a zduření vulvy.

Estrus

(vlastní říje, v průměru trvá 5-9 dní)

V této fázi pohlavního cyklu je fena svolná k páření a mění se i charakter výtoku, který již není krvavý, ale mění se v žlutorůžový. Během říje se z předního laloku podvěsku mozkového uvolňuje kromě FSH i LH (luteinizační hormon), který u rostoucích folikulů stimuluje přeměnu části buněk jejich stěny na buňky luteální, které začínají produkovat progesteron na úkor estrogenu. Jeho množství se tak na začátku říje pohybuje kolem hodnot 2-4 ng/ml. Dále dochází k ovulaci, tj. uvolnění vajíček z dozrálých folikulů, ty jsou zachytávány nálevkou vejcovodu a vněm během 2-3 dnů dozrávají a získávají schopnost být oplozena, kterou si udrží po 12-24 hodin. Po ovulaci se stále zvyšuje hladina progesteronu v periferní krvi a koncem říje se pohybuje mezi 8 – 15 ng/ml.

Diestrus

(luteální fáze ) – fena již není svolná k páření

Diestrus trvá u březích zvířat 56-60 dní, u zvířat která se nepářila, nebo nezabřezla trvá 60-90 dní. Hormonální profil je u obou skupin obdobný. V této fázi pohlavního cyklu dominují na vaječnících žlutá tělíska, která se rozvíjejí do 20.-30. dne po ovulaci kdy hladina progesteronu v periferní krvi kulminuje na hodntách 30-60 ng/ml. Ve druhé polovině diestru koncentrace progesteronu postupně klesá až k hodnotě pod 1 ng/ml a zároveň stoupá koncentrace prolaktinu (hormon stimulující tvorbu mléka). I jalové feny jsou tedy po proběhlé říji ve stavu tzv. pseudogravidity, která však u většiny z nich není zevně patrná.

Anestrus

Na začátek anestru ukazuje pouze pokles koncentrace progesteronu pod 1 ng/ml. Fáze končí objevením se příznaků nového proestru. Délka anestru je plemenně i individuálně variabilní, obvykle se ale pohybuje mezi 125-150 dny.