Anatomie pohlavního ústrojí psa

Pohlavní aparát psa tvoří varlata, šourek, penis, předkožka a prostata.

Ordinujeme

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

Varlata a šourek

Varlata jsou oválného tvaru a velikost je závislá od velikosti psa. Jejich základní funkce jsou produkce pohlavních hormonů (testosteronu) a tvorba spermií. Jsou uložená v šourku, což je jejich kožní obal. Kůže šourku je hladká, pigmentovaná, vybavena potními žlázami a je jemně ochlupená. Teplota v šourku je o 3 až 5 oC nižší než je tělesná teplota, což je velice důležité pro správný vývoj spermií.

Penis a předkožka 

Pro psa je typické že při erekci dochází ke zduření kromě vlastního kavernozního topořivého tělesa penisu také tkáně u báze penisu (bulbus penis), která slouží při páření k fixaci penisu v pochvě feny (tzv. svázání). Téměř po celé délce penisem prochází kost – os penis, která je zakončena vazivově-chrupavčitou částí. Za klidového stavu je penis celý skryt v předkožce, což je kožní vak.

Prostata

Prostata je u psa jedinou přídatnou pohlavní žlázou, produkující tekutinu, jež je součástí semene Je uložena těsně za krčkem močového měchýře a podélně je rozdělena na dvě symetrické poloviny. Je tuhoelastické konzistence s hladkým povrchem.

Fotogalerie

Anatomie pohlavního ústrojí psa

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat přes tento formulář.

*
*
*