Nesestouplé varle - kryptorchizmus

Vývojové onemocnění, které se může přenášet na potomky. Varlata by běžně měla sestoupit do šourku do 14 dnů od porodu.

OrdinujemePOZOR ZMĚNA
Vážení klienti, upozorňujeme na změnu ordinačních hodin ČTVRTEK 19.1. 8.00 - 16.00 PÁTEK 20.1. 8.00 - 15.00 Děkujeme za pochopení.

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Chci se
objednat
Akutní
případ

Varlata se vyvíjejí v dutině břišní a až po porodu sestupují tříselním kanálem do šourku. Sestup varlat do šourku by měl být ukončen do 14 dnů po porodu. Do dvou měsíců stáří štěněte nemusí být však ještě sestup dokončen a varlata se mohou nacházet v tříselním kanálu nebo dutině břišní. Přetrvává-li tento problém i po stáří dvou měsíců, jedná se již o abnormální stav. Kryptorchizmus je vývojové onemocnění, které mohou samci dále přenášet na své potomky, proto by se takto postižení jedinci měly vyřadit z dalšího chovu.

Terapie nesestouplého varlete

  • hormonální - jedná se o metodu kterou lze použít do stáří čtyř měsíců, kdy se psovi opakovaně aplikují hormonální injekce (hCG nebo GnRH). Úspěšnost této terapie je velmi nízká a aplikace injekcí pro psa bolestivá.
  • chirurgická - varle, které není uloženo v šourku je vystaveno působení vyšších teplot a po určité době se stává nefunkční. Může dojít také k uskřinují varlete v tříselním kanálu, jeho torzi, popřípadě se může rozvinou nádorové bujení na nesestouplém varleti. Proto osobně preferuji chirurgické řešení problému a nesestouplé varle doporučuji odstranit.

Fotogalerie

Pacientem byl 8 let starý kokršpaněl u kterého došlo k uskřinutí ektopického varlete v tříselním kanálu
Ektopické varle v dutině břišní u ročního kocourka
Na snímku je vidět rozdíl ve velikosti kocouřích varlat. Menší bylo vyjmuto z dutiny břišní, větší odstraněno z šourku.

Objednávkový formulář

V této sekci se můžete objednat na očkování, kontrolu nebo jiné ošetření. Využijte formulář také pro objednání léků, krmiv a pod. Děkujeme.

*
*
*