Vypadávání srsti

Ordinujeme

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

Srst psa vypadává během celého roku. Během chladného období mu srst opět narůstá. Ústřední topení v bytech může tento přirozený rytmus rozvrátit a následkem toho pes líná celoročně. Línání se u rozdílných plemen liší; např. pudlům srst neustále dorůstá a línají málo. Fenky línají nejčastěji po hárání, během březosti a laktace.

Alopecie (lysivost) se od línání liší - je to lokální či částečná ztráta srsti. Důvodů může být několik. Zastavil se růst chlupů, pes si kůži nadměrně škrábe a vykusuje nebo chlupy samy z určitého místa vypadávají. Alopecie může mít následující příčiny:

  • hormonální poruchy: nevyváženost pohlavních hormonů; snížená aktivita štítné žlázy (tzv. hypotyreóza), zvýšená hladina hormonu nadledvin, např. v důsledku nádorového onemocnění hypofýzy nebo nadledvin (Cushingův syndrom)
  • parazitické onemocnění: způsobené roztočem trudníkem (rod Demodex) nebo kruhový lišaj způsobený plísní
  • prostředí: otlačeniny, mozoly na loktech, popáleniny, reakce na místo vpichu injekce, stříhání srsti (u špiců)
  • dědičné poruchy: částečná lysost u jezevčíků, alopecie u plemen vyšlechtěných pro neobvyklou barvu srsti, která je spojená se ztrátou pigmentu, zánět mazových žláz, zánět kůže u severských plemen vyvolaný nedostatkem zinku
  • chování: neustálé olizování určité oblasti, často vyvolané nudou nebo stresem; jako následek vzniká zánět kůže

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat přes tento formulář.

*
*
*