Klíšťaťa (Ixodidae)

Ordinujeme

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

Klíšťatovití (Ixodidae) je čeleď roztočů řazená obvykle do řádu klíšťatovci (Ixodida). Zahrnuje asi 650 druhů cizopasníků (ektoparazitů) známých běžně jako klíšťata. V ČR je nejznámějším klíštětem klíště obecné (Ixodes ricinus). Na jižní Moravě se navíc vyskytuje i piják lužní (Dermacentor reticulatus).

Klíště obecné  (Ixodes ricinus)

Je roztoč živící se krví savců, plazů nebo ptáků s typickým tříhostitelským cyklem. Dospělí samci již nepřijímají potravu – jen vyhledávají zvíře, na kterém najdou samici k páření. Samice pak naklade do půdy 1000–3000 vajíček. Šestinohé larvy hned hledají drobná zvířata (veverka, ještěrky, ptáky) a několik dní na nich sají. Potom se promění v osminohé nymfy a sají na další oběti (např. zajíc). Po druhém cyklu sání krve dospějí. Za příznivých okolností trvá vývoj klíštěte jeden až dva roky. Během léta se klíšťata většinou „převlékají“ z jednoho vývojového stadia do druhého, proto jich nacházíme  nejvíce přisátých během jara a na podzim.

Ochrana  proti napadení klíšťaty je důležitá hlavně proto, že klíšťata jsou  přenašečem závažných  infekčních chorob a mohou způsobovat kožní problémy.

Proč je klíště nebezpečné 

  • způsobuje dermatitis a bolák v místě přisátí 
  • je přenašečem onemocnění:
    • lymská borelióza
    • klíšťová encefalitída

- při masivní invazi může dojít k tzv. klíšťové obrně: klíšťata uvolňují do rány při sání krve neurotoxin, který ovlivňuje nervové buňky a následek toho je obrna nejprve pánevních končetin, poté se může stav zhoršit v celkovou obrnu s ochrnutím dýchacích svalů a smrtí. 

Odstranění klíštěte

Pokud po návratu z procházky na sobě nebo na psovi najdete klíště okamžitě ho odstraňte. Odstranění klíštěte do 24 hodin od přisání snižuje riziko nemocí, které přenášejí. Před vytažením klíště pro jeho usmrcení ničím nepotírejte (krém, olej, líh), nebo poté ztrácí pevnost a lehce jej přetrhnete. Hlavička, která zůstane v kůži se velmi špatně odstraňuje. Zároveň při umírání klíště vypustí do těla hostitele větší množství infikovaných slin, což zvyšuje riziko přenosu infekční choroby. Pro odstranění použijte pinzetu, nebo speciální háčky , kterými uchopíte klíště těsně u kůže, minimálně zmáčknete jeho nasáté tělo a tím sníží riziko vtlačení jeho obsahu do rány. Poté kývavým nebo krouživým pohybem (nezáleží na směru) klíště vytáhněte. Zkontrolujte zda je klíště celé a ranku vydezinfikujte. Klíště poté likvidujte spálením nebo utopením. Pokud máte obavy z toho že klíště bylo infikované, můžete ho zaslat na speciální vyšetření www.kliste.cz.

 

Jak bojovat proti klíšťatům

Jediným způsobem jak se před klíšťaty bránit je pravidelné používání antiparazitárních přípravků k tomu určených. Jejich rozdělení najdete v sekci ANTIPARAZITIKA.

 

SNAP TEST Lymská borelióza

Při podezření na lymskou boreliózu nebo v případě, že vaše zvíře bylo napadeno klíšťaty a vy chcete mít jistotu, že nebylo nakaženo je možné provést rychlý test z krve přímo v ordinaci. Výsledky jsou k dipsozici do pár minut a kvalita srovnatelná s referenční laboratoří. 

Fotogalerie

Klíšťaťa (Ixodidae)
Klíšťaťa (Ixodidae)

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat přes tento formulář.

*
*
*