Trudník (Demodex)

Ordinujeme

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

Demodexové zákožky se běžně vyskytují v chlupových folikulech a mazových žlázách každého psa. K osídlení zvířete dochází v ranném věku vzájemným kontaktem mezi zvířaty,  nejčastěji však při sání mléka od matky.

Rozlišujeme dvě formy demodikózy

Lokalizovaná demodikóza – vyskytuje se hlavně mladších kategorií zvířat a to ve věku 3-10 měsíců. Projevuje se jako alopetická (bezchlupá) ložiska se zvýšenou tvorbou jemných šupin a mírným zarudnutím  v oblasti hlavy a to na hřbetu nosu, kolem očí, bradě, a částečně na končetinách. Demodikóza primárně nezpůsobuje psovi svědění.

Generalizovaná demodikóza – ke generalizované formě dochází u zvířat slabých, starých  jinak nemocných nebo u kterých byla prováděna imunosupresivní léčba. Dochází k vystupňování výše popsaných příznaku, přidává se sekundární bakteriální infekce a následuje hluboký zánět kůže. Po rozvinutí bakteriální infekce se objeví svědění a pes velmi často problém ještě zhorší tím že postižená místa rozškrábe. Často se objevuje zvětšení regionálních mízních uzlin, které obsahují mrtvé roztoče.

Jak s demodikózou bojovat

Pokud je demodikóza komplikována bakteriálním zánětem je třeba začít s antibakteriální terapií a současně aplikovat antiparazitární přípravky. Lze použít koupele či přípravky formou spot-on.

Fotogalerie

Trudník (Demodex)

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat přes tento formulář.

*
*
*