Trudník (Demodex)

OrdinujemePOZOR ZMĚNA
Aktuality Vážení klienti, od 4. září 2024 ordinujeme na nové adrese GORKÉHO 19, SVITAVY 18.9. - plánovaná odstávka elektřiny, veterinární klinika bude otevřena od 15.00 do 18.00 28.9. (státní svátek) VETERINÁRNÍ KLINIKA BUDE ZAVŘENA. Děkujeme za pochopení K objednání na konkrétní čas můžete využít rezervační formulář níže

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 18.00
Středa8.00 - 18.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobota9.00 - 11.00
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

Demodexové zákožky se běžně vyskytují v chlupových folikulech a mazových žlázách každého psa. K osídlení zvířete dochází v ranném věku vzájemným kontaktem mezi zvířaty,  nejčastěji však při sání mléka od matky.

Rozlišujeme dvě formy demodikózy

Lokalizovaná demodikóza – vyskytuje se hlavně mladších kategorií zvířat a to ve věku 3-10 měsíců. Projevuje se jako alopetická (bezchlupá) ložiska se zvýšenou tvorbou jemných šupin a mírným zarudnutím  v oblasti hlavy a to na hřbetu nosu, kolem očí, bradě, a částečně na končetinách. Demodikóza primárně nezpůsobuje psovi svědění.

Generalizovaná demodikóza – ke generalizované formě dochází u zvířat slabých, starých  jinak nemocných nebo u kterých byla prováděna imunosupresivní léčba. Dochází k vystupňování výše popsaných příznaku, přidává se sekundární bakteriální infekce a následuje hluboký zánět kůže. Po rozvinutí bakteriální infekce se objeví svědění a pes velmi často problém ještě zhorší tím že postižená místa rozškrábe. Často se objevuje zvětšení regionálních mízních uzlin, které obsahují mrtvé roztoče.

Jak s demodikózou bojovat

Pokud je demodikóza komplikována bakteriálním zánětem je třeba začít s antibakteriální terapií a současně aplikovat antiparazitární přípravky. Lze použít koupele či přípravky formou spot-on.

Fotogalerie

Trudník (Demodex)

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat přes tento formulář.

*
*
*