Anatomie pohlavního aparátu feny a kočky

Ordinujeme

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

Anatomie pohlavních orgánu feny a kočky je velmi podobná, rozdíly jsou pouze v rozměrech jednotlivých pohlavních orgánů. Pohlavní aparát tvoří vaječníky (pravý a levý), vejcovody, děloha, pochva a vulva. Důležitou roli v reprodukci hraje i mléčná žláza.

Vaječníky

Jedná se o párový orgán, který je uložen při zadním okraji ledvin v bederní krajině. Vaječníky mají oválný tvar a jsou s dělohou propojeny pomocí vejcovodů. Funkce vaječníků je produkce oplození schopných vajíček. Na vaječníku rozlišujeme dva typy tkáně, centrálně uloženou dřeň a povrchově uloženou kůru, která obsahuje řadu folikulů v různé fázi vývoje.

Vejcovody

Jsou duté trubicové orgány, které jsou směrem k vaječníkům nálevkovitě rozšířeny pro lepší zachycení uvolněného vajíčka a následně jej transportují do dělohy. Ve vejcovodech dochází k prvnímu kontaktu spermie s vajíčkem a poté k formování embryí.

Děloha

Je orgán, který poskytuje prostor pro vývoj plodu po celou délku březosti. Děloha se skládá ze dvou děložních rohů, těla děložního a děložního krčku. Sliznice dělohy (endometrium), obsahuje žlázky, které vytváří sekret sloužící jako výživa embryí před vytvořením placenty. Po placentaci tuto úlohu přebírá placenta, která umožňuje výměnu živin a zplodin metabolizmu mezi krví plodu a krví matky. Svalová vrstva děložní stěny je tvořena hladkou svalovinou, která během březosti výrazně zmohutní a její hlavním úkolem je napomáhat k vypuzení plodů během porodu. Poslední vrstvou stěny děložní je seróza, která je tvořena slabou vrstvou pobřišnice a přechází do závěsného aparátu dělohy (mezometria). Děložní krček je silný hladkosvalový svěrač, který je mimo říji a porod pevně uzavřen a brání tak zavlečení infekce do dělohy.

Pochva

Pochva je dutý orgán do kterého je během kopulace zasouván penis. Můžeme ji rozdělit na dvě části a to na vlastní pochvu a poševní předsíň. Hranice je tvořena hymenálním prstencem a místen vyústění močové trubice. Sliznici tvoří vrstevnatý dlaždicový epitel a je zřasena v podélně probíhající řasy.

Vulva (přeska)

Je tvořena stydkou štěrbinou, kterou ohraničují stydké pysky a ventrálně uloženým klitorisem. Během hárání výrazně zduří.

Mléčná žláza

U feny ji tvoří dvě mléčné lišty, přičemž každá má 5 mléčných oddílů. Mléčná lišta je hojně obklopena tukovou tkání a její hlavním úkolem je tvorba mléka pro výživu nově narozených potomků.

Fotogalerie

Anatomie pohlavního aparátu feny a kočky

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat přes tento formulář.

*
*
*