Pohlavní cyklus kočky

Ordinujeme

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

Puberta nastupuje u koček většinou při dosažení 80% hmotnosti dospělého zvířete, což v průměru bývá mezi 6. a 9. měsícem věku. Kočka je zvíře polyestrické s pohlavní sezónností, to znamená že u volně žijících zvířat se vyskytuje sezónní anestrus (období kdy cyklus neprobíhá). To většinou bývá v období září – prosinec. U jedinců chovaných pouze v domácnosti většinou pohlavní cyklus probíhá po celý rok.

Hlavním rozdílem mezi pohlavním cyklem kočky a feny je v tom, že u kočky pokud nedojde ke kopulaci (páření se samcem) tak se cyklicky opakují pouze první dvě fáze pohlavního cyklu (proestrus, estrus). Proto se u koček tak často nesetkáváme s pseudograviditou, nebo rozvojem typické pyometry, neboť oba tyto problémy jsou úzce vázány na třetí fázi cyklu (diestrus).

U koček nelze dobře rozlišit kdy začal a skončil proestrus, nebo estrus. Je možno poznat pouze probíhající říji dle změny jejich chování. Kočky se výrazněji zvukově projevují, značkují močí, otírají se o předměty. Pokud nedojde ke kontaktu se samcem nastupuje po proběhlém cyklu tzv. meziříjový anestrus, který v průměru trvá 6-12 dní a poté opět nový cyklus.

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat přes tento formulář.

*
*
*