Kastrace kočky

Ordinujeme

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

U koček se na rozdíl od fen, u kterých většinou provádíme ovariohysterektomii (odstranění vaječníků i dělohy) provádíme častěji pouze ovariotomii (odstranění pouze vaječníků). Pokud však na děloze probíhá nějaký patologický proces, nebo je pacientka březí odstraňuje se s vaječníky i děloha. Zákrok probíhá v celkové injekční anestezii, kdy jsou anestetika injektovány do svaloviny pánevní končetiny a pacientka do 5 až 10 minut usíná. Před plánovanou operací je důležité dodržet hladovku minimálně 12 hodin, což snižuje riziko zvracení během anestezie.

Kdy kastraci provést

Doporučujeme provést kastraci již v období po prvním mrouskání. U většiny koček se dostavuje okolo 6.-7. měsíce věku, u ušlechtilých plemen o něco později a je jednoznačnou známkou pohlavní dospělosti zvířete. Kočky chované venkovním a polovenkovním způsobem si již po prvním mrouskání mohou přinést domů nechtěné přírůstky.

Vlastní zákrok

Operace začíná řezem ve střední linii břicha těsně za pupeční jizvou. Protne se kůže, podkoží, břišní stěna a pomocí speciálního chirurgického nástroje (kastračního háčku) se vaječník vtáhne do operační rány. Následuje podvaz (ligace) cév a odstranění obou vaječníků. Břišní stěna a podkoží se sešije vstřebatelným šicím materiálem. Kůže se poté uzavře jedním, nebo dvěma kožními stehy, které se odstraní 12-14 dní po operaci. Bezprostředně po operaci se injekčně aplikují antibiotika a bolest tišící léky. Antibiotika jsou podávány ještě po dobu následujících 5 dnů.

Fotogalerie

Kočka je zaintubována (zavedení trubičky do dýchacích cest), dále se oholí, zarouškuje a dezinfikuje operační pole.
Kočka ve srovnání s fenou nemá vaječníky připevněny pomocí vazu k žebrům, což umožňuje vytaženíí vaječníků do relativně malé operační rány.
Odstraněné kočičí vaječníky.
Po operaci zůstane pacientce pouze drobná jizva. Rána je uzavřena pouze jedním kožním stehem.

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat přes tento formulář.

*
*
*