Zubní kámen

OrdinujemePOZOR ZMĚNA
Vážení klienti, upozorňujeme na změnu ordinačních hodin ČTVRTEK 19.1. 8.00 - 16.00 PÁTEK 20.1. 8.00 - 15.00 Děkujeme za pochopení.

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Chci se
objednat
Akutní
případ

Zubní kámen

vzniká mineralizací zubního plaku. Tvorbu kamene můžeme do jisté míry oddálit pravidelným ošetřování zubů pomocí speciálních enzymatických zubních past, které zubní plak aktivně rozrušují. Pravidelné ošetření zubů speciálními pastami doporučuji hlavně u společenských plemen psů (např. yorkšír, čivava, atd.), kteří na toto onemocnění trpí nejvíce. Zubní plak lze také odstranit předkládáním různých pamlsků či hraček ke kousání, určitý efekt má také zkrmování suchého granulovaného krmiva.

Zubní kámen se z počátku tvoří na viditelné ploše zubu (supragingiválně), poté kdy jeho množství přibývá, tlačí se pod dáseň (subgingivalně), vyvolává její zánět a narušuje závěsný aparát zubu, který se postupně uvolňuje a může i vypadnout.

Zubní kámen je hlavní příčinou zápachu z tlamy psa a představuje zdroj infekce, která neustále zatěžuje organismus zvířete.

 

Zubní kámen u 3 roky starého yorkšírského teriéra.

 

Odstranění zubního kamene 

Odstraňování zubního kamene stejně jako extrakce zadržených mléčných zubů je zákrok, který se provádí v celkové anestézii. Před zákrokem musí pacient dodržet hladovku min 8 hodin, abychom se vyhnuly zvracení a možné aspiraci zvratků po podání anestetik. Poté co nastoupí účinek anestetik je pacient zaintubován (umístění „ trubičky“ do průdušnice) abychom během zákroku předešly vdechnutí vody, která chladí hrot ultrazvukového čističe.


Na našem pracovišti používáme ultrazvukový čistič značky Woodpacker. Jedná se o výkonný a k zubům šetrný přístroj. Tlaková nádoba slouží jako zásobník na destilovanou vodu pro chlazení hrotu ultrazvukového čističe.

Fotogalerie

Odstraňování zubního kamene u psa
Zuby po odstranění zubního kamene
Zubní kámen u kočky
Ta samá kočka po odstranění zubního kamene