Artróza se vyvíjí jako následek jiného onemocnění kloubu jako jsou např. DKK, osteochondróza, volný procesus anconeus, fragmentace mediálního koronoideu, aseptická nekróza hlavice stehenní kosti. Také se může rozvinout po traumatech jako např. přetržení předního křížového vazu, intraartikulární zlomeniny, luxace kloubu.
Projevy - artróza se klinicky projevuje různě velkou bolestivostí postiženého kloubu, kulháním, neochotou k pohybu a chůzi do schodů, problémy při vstávání.
Při artróze probíhají první změny v chrupavce. Mění se její struktura a postupně se ztrácí její pružnost. Chrupavka se ztenčuje, její povrch přestává být hladký a může zcela zaniknout, takže při pohybu dochází k většímu tření a podráždění. Po degeneraci chrupavky zůstávají konce kostí v kloubu odhalené a na jejich okrajích se vytvářejí výrůstky. Ty se snaží kloub stabilizovat, ale současně ho tím dělají méně pohyblivým a deformují ho.
Diagnostika - diagnostika se opírá o důkladné ortopedické a rentgelologické vyšetření. Pravidelným RTG nálezem je přítomnost osteofytů (novotvořené výrustky).
Terapie
Nejdůležitější při léčbě artrózy, pokud je to možné, je odstranění primární příčiny např. stabilizace koleního kloubu po přetržení LCC, odstranění fragmentu mediálního koronoideu či volného anconeu, resekce hlavice stehenní kosti.
Důležité je omezení zátěže a pohybových aktivit, u obézních pacientů redukce hmotnosti. Součástí léčby je také užívání přípravků na bázi glukosaminu a chondroitin sulfátu, MSM a léků s protiartrotickým účinkem (nesteroidní antiflogistika).
Na RTG snímku jsou patrné artrotické změny na obou kyčelních kloubech.
Pacientem byl 8 letý německý ovčák.