Osteochondróza

OrdinujemePOZOR ZMĚNA
Aktuality Vážení klienti, od 4. září 2024 ordinujeme na nové adrese GORKÉHO 19, SVITAVY V pondělí 28.10. (státní svátek) bude veterinární klinika zavřena. Děkujeme za pochopení. K objednání na konkrétní čas můžete využít rezervační formulář níže

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 18.00
Středa8.00 - 18.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobota9.00 - 11.00
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

Osteochondróza je multifaktoriální onemocnění kloubní chrupavky, s kterým se setkáváme hlavně v období růstu u tzv. nezralého skeletu. Mezi nejvýznamnější faktory, které k rozvoji onemocnění přispívají je rychlý růst, nadměrná zátěž a nadměrné dotování vápníkem v období dospívání. Zpomalení nebo úplná zástava přeměny chrupavky na kost a následná rostoucí tloušťka chrupavky je podstatou onemocnění.

Kloubní chrupavka je vyživována z kloubní tekutiny (synoviální). Pokud je však tloušťka chrupavky větší než je běžné, živiny nemohou proniknout do hlubších vrstev a v nich se začínají rozvíjet nekrotické změny, objevují se trhliny a v pokročilejším stádiu onemocnění může dojít i k odloučení části chrupavky od subchondrální (podchrupavkové) kosti.

Osteochondróza postihuje nejvíce zatěžovaná místa v kloubu. Vyskytuje se na hlavici pažní kosti, na mediálním kondylu pažní kosti, na mediálním i laterálním kondylu stehenní kosti a na vnitřním i vnějším hřebeni kosti hlezení.

Postižená jsou hlavně velká plemena psů ve stáří do 1 roku, kulhání se však může objevit i u starších jedinců (ve věku 2-3 let) a to z důvodu rozvinutí sekundárních degenerativních procesů.

 

Diagnostika – rentgenologický průkaz typických změn na predilekčních místech, nebo artroskopické vyšetření kloubu.

 

RTG snímek ramene 6 měsíční border kolie, která byla majitelem předvedena

pro kulhání na hrudní končetinu. Na snímku je viditelné oploštění kaudálního okraje pažní kosti.

 

RTG snímek 5 měsíčního boxera.

Na kaudálním okraji hlavice pažní kosti je radiolucentní konkávní ložisko.

 

Terapie

 

Konzervativní - konzervativní terapie představuje hlavně klidový režim po dobu 6-8 týdnů a užívání preparátů obsahujícíchchondroitin a glukosamin sulfát. Užívání bolest tišících léků je v tomto případě diskutabilní, neb nemají na defekt v chrupavce léčebný efekt, pouze tlumí bolest čímž umožní pacientovi lepší pohyb, což ale může vést ke zhoršení stavu (rozvoj degenerativních změn).

 

Chirurgická – nejlepší způsob jak umožnit pacientovi bezbolestný pohyb, problém s defektní chrupavkou vyřešit a zabránit rozvoji artrotických změn v kloubu je chirurgické odstranění všech fragmentů chrupavky a stimulace defektu na kloubní ploše k hojení tvorbou fibrózní chrupavky.