Cizí tělesa v gastrointestinálním traktu

OrdinujemePOZOR ZMĚNA
Aktuality Vážení klienti, od 4. září 2024 ordinujeme na nové adrese GORKÉHO 19, SVITAVY 18.9. - plánovaná odstávka elektřiny, veterinární klinika bude otevřena od 15.00 do 18.00 28.9. (státní svátek) VETERINÁRNÍ KLINIKA BUDE ZAVŘENA. Děkujeme za pochopení K objednání na konkrétní čas můžete využít rezervační formulář níže

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 18.00
Středa8.00 - 18.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobota9.00 - 11.00
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

Pacient č1. 

Pacientem byla roční kočka, u které si majitel stěžoval na zvracení, které se zpočátku objevovalo jednou za dva až tři dny, ale po týdnu se stav zhoršil a zvracení se začalo objevovat bezprostředně po příjmu potravy a pití. Celkový zdravotní stav pacienta se začal zhoršovat a to byl důvod, proč majitel navštívil naše pracoviště. Při prohmatu dutiny břišní kočka reagovala bolestivě, byla dehydratovaná a apatická. Následovalo rentgenologické vyšetření, a to jak nativní tak i kontrastní.

 

Nativní RTG snímek LL projekce. Na snímku jsou patrné dilatované kličky tenkého střeva plynem.

  

Rentgenový snímek zhotovený 210 minut po podání kontrastní látky, ta se stále zdržuje v tenkém střevě a je zde patrné rozšíření střevních kliček před obstrukcí, která postup kontrastní látky zastavila.                          

Pacient byl uveden do celkové anestézie a byl standardně připraven k operaci (oholení, dezinfekce a zarouškování operačního pole). Na fotografii je patrné cizí těleso lokalizováno mezi hroty pinzety.
 


Cizí těleso (jádro vlašského ořechu) bylo odstraněné a stěna střevní byla následně sešita za použití vstřebatelného, monofilamentního vlákna jednoduchým uzlíčkovým stehem. Rána byla následně překryta omentem a dutina břišní byla uzavřena.

                                                                       

V současné době je pacientka bez problémů a opět se raduje ze života.

Pacient č2.

Pacientem byl 8 letý německý špic, který rozkousal gumovou hračku a poté po dobu 1 měsíce intermitentně zvracel. Na rengenologickém snímku, který byl pořízen na levém boku zvířete je patrné cizí těleso - kus gumy.

Kus gumy odstraněný z tenkého střeva. 

Pacient č3.

pacientem byl 6 letý cane corzo, na rengenologickém snímku snímku je jasně patrné cizí těleso v tenkém střevě.

Plastová kačenka, která byla ze střeva odstraněna.

Pacient č.4

Pacientem byla 7 letá fenka Parson Rusell teriéra, která rozkousal pískací hračku a pískátko sežrala. Na ventrodorzálním snímku je pískátko patrné vlevo pod žebry.

Pískátko bylo odstraněno z tenkého střeva.

Pacient č.5

Pacientem byl 2 letý kříženec argentinské dogy, který již po dobu 2 měsíců hubl a často zvracel. Po rozhovoru s majitelem, který popisoval zvracení po příjmu tuhé potravy, zvracení nenatrávené potravy, nechuť do jídla, jsem pojal podezření na cizí těleso, které částečně zneprůchodňuje pacientova střeva. Při důkladné palpaci dutiny břišní bylobjeven tuhý útvar. Vyšetření břicha bylo pro pacienta bolestivé, proto jsme se s majitelem dohodli na operaci, při které dutinu břišní zkontrolujeme.

Tuhý útvar, který jsme palpovali v dutině břišní byl gumový špunt v tenkém střevě.

Špuntem částečně potrava procházela a proto klinické příznaky nebyly tak výrazné.

Pacient č6.

Pacientem byla šestiletá fenka labradorského retrívra. V pátek ve večerních hodinách přivedla majitelka fenku k nám na pracoviště a stěžovala si, že již čtvrtý den zvrací, je bez nálady a unavená. Fenku jseme klinicky vyšetřili a odebrali krev pro hematologické a biochemické vyšetření. Tato vyšetření  odhalila, že je fenka dehydratovaná a že v těle probíhá zánět, ne však příčinu zvracení. Dalším krokem bylo ultrazvukové vyšetření břicha, které nám již příčinu poodhalilo.

Na ultrazvuku je patrný kámen, který byl potvrzen rentgenologicky.