Vlašský ořech v tenkém střevě u kočky

OrdinujemePOZOR ZMĚNA
Vážení klienti, upozorňujeme na změnu ordinačních hodin ČTVRTEK 19.1. 8.00 - 16.00 PÁTEK 20.1. 8.00 - 15.00 Děkujeme za pochopení.

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Chci se
objednat
Akutní
případ

Pacientem byla roční kočka, u které si majitel stěžoval na zvracení, které se zpočátku objevovalo jednou za dva až tři dny, ale po týdnu se stav zhoršil a zvracení se začalo objevovat bezprostředně po příjmu potravy a pití. Celkový zdravotní stav pacienta se začal zhoršovat a to byl důvod, proč majitel navštívil naše pracoviště. Při prohmatu dutiny břišní kočka reagovala bolestivě, byla dehydratovaná a apatická. Následovalo rentgenologické vyšetření, a to jak nativní tak i kontrastní.

 

Nativní RTG snímek LL projekce. Na snímku jsou patrné dilatované kličky tenkého střeva plynem.

  

Rentgenový snímek zhotovený 210 minut po podání kontrastní látky, ta se stále zdržuje v tenkém střevě a je zde patrné rozšíření střevních kliček před obstrukcí, která postup kontrastní látky zastavila.                          

Pacient byl uveden do celkové anestézie a byl standardně připraven k operaci (oholení, dezinfekce a zarouškování operačního pole). Na fotografii je patrné cizí těleso lokalizováno mezi hroty pinzety.
 


Cizí těleso (jádro vlašského ořechu) bylo odstraněné a stěna střevní byla následně sešita za použití vstřebatelného, monofilamentního vlákna jednoduchým uzlíčkovým stehem. Rána byla následně překryta omentem a dutina břišní byla uzavřena.

                                                                       

V současné době je pacientka bez problémů a opět se raduje ze života.

Na tomto případu bych chtěl demonstrovat, že podcenění zvracení může mít v některých případech fatální důsledky.