Vlašský ořech v tenkém střevě u kočky

OrdinujemePOZOR ZMĚNA
Vážení klienti, vzhledem k nastalé situaci bychom Vás rádi informovali, že provoz naší kliniky zůstává i nadále NEPŘERUŠENÝ. Na základě stanoviska Komory veterinárních lékařů prosíme jen o dodržování následujících opatření. 1. Zvažte návštěvu kliniky pro ošetření, které není nezbytné – preventivní zákroky, vakcinace, ošetření drápků nebo análních žlázek mohou mnohdy počkat. 2. Pokud vykazujete známky respiračního onemocnění nebo se necítíte dobře, zašlete s vaším mazlíčkem jiný doprovod. Zároveň žádáme, aby s jedním zvířetem přicházel co nejmenší počet lidí. Zvířata klientů, kteří by měli příznaky respiračních onemocnění nejsme povinni ošetřit! 3. Nezdržujte se v čekárně při větším počtu lidí. V tomto případě vyčkejte před klinikou nebo v autě. Dejte nám o sobě vědět telefonicky, vyzvedneme si Vás. Cílem těchto opatření je chránit sebe, ale také Vás klienty, proto prosím buďte ohleduplní a respektujte tyto opatření. Přejeme všem hodně zdraví a pevné nervy a věříme, že se situace brzy uklidní. V případě jakýchkoliv změn Vás budeme neprodleně informovat.

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 18.00
Středa8.00 - 18.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 18.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Chci se
objednat
Akutní
případ

Pacientem byla roční kočka, u které si majitel stěžoval na zvracení, které se zpočátku objevovalo jednou za dva až tři dny, ale po týdnu se stav zhoršil a zvracení se začalo objevovat bezprostředně po příjmu potravy a pití. Celkový zdravotní stav pacienta se začal zhoršovat a to byl důvod, proč majitel navštívil naše pracoviště. Při prohmatu dutiny břišní kočka reagovala bolestivě, byla dehydratovaná a apatická. Následovalo rentgenologické vyšetření, a to jak nativní tak i kontrastní.

 

Nativní RTG snímek LL projekce. Na snímku jsou patrné dilatované kličky tenkého střeva plynem.

  

Rentgenový snímek zhotovený 210 minut po podání kontrastní látky, ta se stále zdržuje v tenkém střevě a je zde patrné rozšíření střevních kliček před obstrukcí, která postup kontrastní látky zastavila.                          

Pacient byl uveden do celkové anestézie a byl standardně připraven k operaci (oholení, dezinfekce a zarouškování operačního pole). Na fotografii je patrné cizí těleso lokalizováno mezi hroty pinzety.
 


Cizí těleso (jádro vlašského ořechu) bylo odstraněné a stěna střevní byla následně sešita za použití vstřebatelného, monofilamentního vlákna jednoduchým uzlíčkovým stehem. Rána byla následně překryta omentem a dutina břišní byla uzavřena.

                                                                       

V současné době je pacientka bez problémů a opět se raduje ze života.

Na tomto případu bych chtěl demonstrovat, že podcenění zvracení může mít v některých případech fatální důsledky.