Externí fixace zlomeniny stehenní kosti

Ordinujeme

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

Pacientem byl dvouletý kocour, který se jednoho dne vrátil ze svých toulek po okolí a nenašlapoval na pravou zadní končetinu. Již při klinickém vyšetření bylo patrné, že se jedná o zlomeninu stehenní kosti. S majitelem jsme se domluvili na  provedení rengenologického vyšetření pro posouzení typu fraktury a její dislokace.

                                                                                                                                                                                                                                                                         
 

Na rentgenologickém snímku je patrná příčná zlomenina v polovině stehenní kosti s výraznou dislokací, ale bez kostních fragmentů. Majiteli byla vysvětlena nutnost operace a ten souhlasil.

  Pacient byl sedován kombinací medetomidinu, butorfanolu a propofolu, zaintubován a připojen k ihalační anestezii.

 

 Na fotografii jsou v kleštích uchopeny oba kostní pahýly.

 

 Následně jsme zlomeninu stabilizovali zavedením Kirschmerova drátu do dřeňové dutiny stehenní kosti.


Další součástí externího fixátoru jsou Stainnmanovi hřeby, které jsou navrtány kolmo na dřeňovou dutinu stehenní kosti. Operační rána byla uzavřena a dráty zkráceny na požadovanou délku.

  

Poslední součástí externího fixátoru je pryskyřice, která jednotlivé dráty spojí a zajistí tak zevnímu fixátoru potřebnou pevnost. Když pryskyřice tuhne dochází k jejímu značnému zahřátí, proto se musí chladit, abychom předešli termickému poškození kosti.

  

Rentgenologický snímek 8 týdnů po operaci. Stehenní kost je srostlá a v místě dřívější fraktury je ještě patrný svalek nově tvořené kostní tkáně. Pacient nemá žádný problém s pohybem a končetinu plně zatěžuje. Fixátor bude odstraněn a kocourek se bude moci zase radovat bezstarostně z pohybu.