Močové kameny

Ordinujeme

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ
 

Diagnostika močových kamenů je založena na ultrazvukovém a rengonologickém vyšetření močového aparátu (ledviny, močový měchýř). Následně jsou chirurgicky odstraněny a odeslány na rozbor do laboratoře, kde určí přesně o jaký typ močového kamene se jedná. To je velice důležité vědět pro následný výběr vhodného krmiva.

Zoobrazení močového kamene ultrazvukovým přístrojem.

 

 Pacient - pes, fena

Pacientkou byla 8 letá fenka maltézkého psíka u které si majitelka stěžovala na zápach moči a že fenka často močí a nevydrží přes noc. Při rengenologickém vyšetření byl odhalem velký močový kámen, který vyplňoval celý močový měchýř. 

 

 
 
Pacient - pes, samec

Pacientem byl jedenáctiletý pes, kříženec, u kterého majitel již delší dobu pozoroval problémy s močením, které se stupňují a dnes již se nemůže vůbec vymočit.  Pacient byl vyšetřen a při pokusu zavést katetr do močové trubice byl postup katetru po pár centimetrech zastaven. Bylo vysloveno podezření na přítomnost močových kamenů, které způsobují neprůchodnost močové trubice a z toho pramenící problémy s močením. Provedlo se RTG vyšetření, které přítomnost močových kamenů potvrdilo. Majiteli byla vysvětlena nutnost operace, při které budou močové kameny odstraněny a močová trubice zprůchodněna. Během operace bylo z močové trubice a močového měchýře odstraněno několik urolytů (viz.foto) a pacient byl pooperačně medikován antibiotiky a léky proti bolesti. Při kontrole za dva dny po operaci si majitel pochvaloval, že je pejsek již veselý a nemá s močením žádné problémy.

  
Na rentgenologickém snímku pacienta jsou patrné močové kameny v močovém měchýři, dále několik dalších močových kamenů, které se zaklínili v  močové trubici.
 


Během operace bylo odstraněno cca 20 močových kamenů. Pacient se z operace zotavoval velmi rychle a již druhý den po operaci močil bez problému a majitel si pochvaloval, že je pejsek mnohem veselejší a hravý.

 
Pacient - kočka, samice

pacientkou byla 8 letá kočička, u které si majitelka stěžovala na časté močení a opakovanou přítomnost krve v moči. Po odstranění močového kamene se stav upravil.