Vykloubení kyčelního kloubu

Ordinujeme

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

Vykloubení kyčelního kloubu znamená, že hlavice stehení kosti vyskočí z kloubní jamky pánve a při tom dojde k přetržení acetabulárního vazu a také kloubního pouzdra.
Máme tři způsoby jak tento problém řešit.

První možnost je vrátit hlavici stehenní kosti zpět  do kloubní jamky pánve (acetabula) a přiložit Ehnerovu smyčku, která má zabránit opětované luxaci.

Druhá možnost je vrátit hlavici stehenní kosti  zpět do kloubní jamky a tam ji fixovat pomocí nevstřebatelného šicího materiálu - metoda Hipp toggle.

Třetí možnost je operace, při které se hlavice stehenní kosti odstraní (resekce hlavice stehenní kosti) a v místě kyčelního koubu se vytvoří vazivový pakloub. Tato metoda je velice radikální a definitivní. Přistupuje se k ní až pokud selžou první dvě možnosti.

Na rengenologickém snímku je metoda hipp toggle. Pacientem byla kočka, plemene britská krátkosrstá. V kloubní jamce, hlavici stehenní kosti a krčku stehenní kosti je vyvrtán tunel, kterým je protaženo nevstřebatelné vlákno, které je na jednom konci zajištěno kolíčkem a na druhém podložkou z chirurgické oceli.