Přetržený přední křížový vaz - extrakapsulární náhrada

OrdinujemePOZOR ZMĚNA
Vážení klienti, upozorňujeme na změnu ordinačních hodin ČTVRTEK 19.1. 8.00 - 16.00 PÁTEK 20.1. 8.00 - 15.00 Děkujeme za pochopení.

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Chci se
objednat
Akutní
případ

Pacientem byl dvouletý americký pitbulteriér, který nenašlapoval na levou pánevní končetinu. Již při klinickém vyšetření bylo zřejmé, že si pacient poranil přední křížový vaz, což způsobilo nestabilitu kolenního kloubu a pohyb byl tak pro pacienta velmi bolestivý. Majitel měl na výběr mezi metodou TTA rapid (metoda, při které se do holení kosti vkládá titanový implantát) a metodou extrakapsulární náhrady. Majitel zvolil druhou možnost a tak jsme se dohodli na provedení operace, jejímž cílem bude stabilizace kolenního kloubu nevstřebatelným vláknem nataženým mezi laterální sezamskou kost a holení kost. 

Pacient byl sedován kombinací medetomidinu, buprenorfinu  a propofolu. Poté byl zaintubován a operace byla vedena inhalačně směsí kyslíku a isofluranu.

 

  Na fotografii je již proťata fascia lata a hrot peanu (kleštiček) ukazuje na laterální sezamskou kost pod kterou bude náhrada provlečena.

  

Na snímku je otevřen kolenní kloub a v hrotech pinzety je uchopen přetržený přední křížový vaz. Zbytek vazu bude odstraněn a budou také zkontrolovány menisky (chrupavčité struktury, které jsou vloženy mezi stehenní a holení kost).

  

 Na snímku je kloubní pouzdro uzavřeno a bude následovat umístění náhrady. 

  

Na fotografii je již umístěna extrakapsulární náhrada. U tohoto pacienta byl ještě použit mersilen tape (splétaný materiál), ten je již v součné domě méně používán a je  nahrazován nesplétanými silony, které se spojují kovovou trubičkou. Bude následovat sešití hluboké povázky, podkoží a kůže. Po stabilizaci kolenního kloubu pacient končetinu začal brzy opět zatěžovat a vrátil se k radostnému pohybu.