Pacientem byl dvouletý americký pitbulteriér, který nenašlapoval na levou pánevní končetinu. Již při klinickém vyšetření bylo zřejmé, že si pacient poranil přední křížový vaz, což způsobilo nestabilitu kolenního kloubu a pohyb byl tak pro pacienta velmi bolestivý. Majitel měl na výběr mezi metodou TTA rapid (metoda, při které se do holení kosti vkládá titanový implantát) a metodou extrakapsulární náhrady. Majitel zvolil druhou možnost a tak jsme se dohodli na provedení operace, jejímž cílem bude stabilizace kolenního kloubu nevstřebatelným vláknem nataženým mezi laterální sezamskou kost a holení kost.
Pacient byl sedován kombinací medetomidinu, buprenorfinu a propofolu. Poté byl zaintubován a operace byla vedena inhalačně směsí kyslíku a isofluranu.
Na fotografii je již proťata fascia lata a hrot peanu (kleštiček) ukazuje na laterální sezamskou kost pod kterou bude náhrada provlečena.
Na snímku je otevřen kolenní kloub a v hrotech pinzety je uchopen přetržený přední křížový vaz. Zbytek vazu bude odstraněn a budou také zkontrolovány menisky (chrupavčité struktury, které jsou vloženy mezi stehenní a holení kost).
Na snímku je kloubní pouzdro uzavřeno a bude následovat umístění náhrady.
Na fotografii je již umístěna extrakapsulární náhrada. U tohoto pacienta byl ještě použit mersilen tape (splétaný materiál), ten je již v součné domě méně používán a je nahrazován nesplétanými silony, které se spojují kovovou trubičkou. Bude následovat sešití hluboké povázky, podkoží a kůže. Po stabilizaci kolenního kloubu pacient končetinu začal brzy opět zatěžovat a vrátil se k radostnému pohybu.