Přetržený přední křížový vaz - extrakapsulární náhrada

OrdinujemePOZOR ZMĚNA
Vážení klienti, vzhledem k nastalé situaci bychom Vás rádi informovali, že provoz naší kliniky zůstává i nadále NEPŘERUŠENÝ. Na základě stanoviska Komory veterinárních lékařů prosíme jen o dodržování následujících opatření. 1. Zvažte návštěvu kliniky pro ošetření, které není nezbytné – preventivní zákroky, vakcinace, ošetření drápků nebo análních žlázek mohou mnohdy počkat. 2. Pokud vykazujete známky respiračního onemocnění nebo se necítíte dobře, zašlete s vaším mazlíčkem jiný doprovod. Zároveň žádáme, aby s jedním zvířetem přicházel co nejmenší počet lidí. Zvířata klientů, kteří by měli příznaky respiračních onemocnění nejsme povinni ošetřit! 3. Nezdržujte se v čekárně při větším počtu lidí. V tomto případě vyčkejte před klinikou nebo v autě. Dejte nám o sobě vědět telefonicky, vyzvedneme si Vás. Cílem těchto opatření je chránit sebe, ale také Vás klienty, proto prosím buďte ohleduplní a respektujte tyto opatření. Přejeme všem hodně zdraví a pevné nervy a věříme, že se situace brzy uklidní. V případě jakýchkoliv změn Vás budeme neprodleně informovat.

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 18.00
Středa8.00 - 18.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 18.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Chci se
objednat
Akutní
případ

Pacientem byl dvouletý americký pitbulteriér, který nenašlapoval na levou pánevní končetinu. Již při klinickém vyšetření bylo zřejmé, že si pacient poranil přední křížový vaz, což způsobilo nestabilitu kolenního kloubu a pohyb byl tak pro pacienta velmi bolestivý. Majitel měl na výběr mezi metodou TTA rapid (metoda, při které se do holení kosti vkládá titanový implantát) a metodou extrakapsulární náhrady. Majitel zvolil druhou možnost a tak jsme se dohodli na provedení operace, jejímž cílem bude stabilizace kolenního kloubu nevstřebatelným vláknem nataženým mezi laterální sezamskou kost a holení kost. 

Pacient byl sedován kombinací medetomidinu, buprenorfinu  a propofolu. Poté byl zaintubován a operace byla vedena inhalačně směsí kyslíku a isofluranu.

 

  Na fotografii je již proťata fascia lata a hrot peanu (kleštiček) ukazuje na laterální sezamskou kost pod kterou bude náhrada provlečena.

  

Na snímku je otevřen kolenní kloub a v hrotech pinzety je uchopen přetržený přední křížový vaz. Zbytek vazu bude odstraněn a budou také zkontrolovány menisky (chrupavčité struktury, které jsou vloženy mezi stehenní a holení kost).

  

 Na snímku je kloubní pouzdro uzavřeno a bude následovat umístění náhrady. 

  

Na fotografii je již umístěna extrakapsulární náhrada. U tohoto pacienta byl ještě použit mersilen tape (splétaný materiál), ten je již v součné domě méně používán a je  nahrazován nesplétanými silony, které se spojují kovovou trubičkou. Bude následovat sešití hluboké povázky, podkoží a kůže. Po stabilizaci kolenního kloubu pacient končetinu začal brzy opět zatěžovat a vrátil se k radostnému pohybu.