Přípravky proti vnějším parazitům

Ordinujeme

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

Antiparazitika jsou přípravky, jejichž podáním se snažíme zbavit zvíře parazitů. Rozdělujeme je na vnější a vnitřní. Stejně tak se rozdělují přípravky do dvou základních skupin dle cílové skupiny parazitů, na které je hodláme použít.

Antiparazitární přípravky proti vnějším parazitům

Co jsou vnější parazité a proč jsou nebezpeční je popsáno v sekci EKTOPARAZITÉ.

Přípravky můžeme rozdělit do dvou skupin. Do první skupiny patří  ta, která parazita zahubí, ale nezabrání opětovné invazi. Druhou skupinu tvoří přípravky, které kromě zahubení parazita, brání po určitou dobu opětovnému napadení zvířete parazitem (působí i preventivně). Do první skupiny patří většina šampónů a některé spreje. Do druhé skupiny patří tablety,  obojky, spot-on přípravky (pipety) a spreje. Přípravky jsou zvláště vyráběny pro psy a pro kočky. Některé přípravky pro psy jsou toxické pro kočky a jejich nesprávná aplikace může způsobit až smrt zvířete!

 

1. Přípravky na hubení ektoparazitů

 Biokill - sprej

Účinná látka: Permethrinum

Antiparazitický a insekticidní účinek na zvířata i na prostředí. Vhodný pro použití u psů, morčat, křečků, králíků, exot. ptáků, drůbeže, ovcí, koní. NEPOUŽÍVAT U KOČEK!

 

2. Připravky na hubení i prevenci s delší dobou účinku

 • tablety
 • obojky
 • spot-on
 • spreje

1. PERORÁLNÍ TABLETY

V současné době nejžádanější přípravky jsou určeny k hubení vnějších parazitů, ale jsou podávané ve formě tablet. Jedná se o ochucené, pro psy velmi atraktivní "pamlsky". Jsou bezpečné pro Vás i Vaše děti, protože působí zevnitř, takže účinná látka nepřijde do kontaktu s okolím. Koupání nemá žádný vliv na snížení účinku. 

NEXGARD

Účinná látka: Afoxolanerum

Cílové zvíře: pes

Chutný, měkký pamlsek s příchutí dušeného hovězího. Účinná ochrana proti blechám a klíšťatům po dobu jednoho měsíce.Blechy jsou zahubeny dřívě než dochází k produkci vajíček, a tím i preventivně chrání domácnost před kontaminací po dobu nejméně 5 týdnů. Jediná tableta usmrcuje a chrání před napadením klíšťaty po dobu 1 měsíce. Nexgard je bezpečný u štěnat od 8 týdnů. Nebyly provedeny studie ověřující působení přípravku u březích a laktujících fen.

Pamlsek můžete podávat s jídlem nebo též nalačno.

Na trhu jsou 4 síly přípravku pro psy od 2kg do 50kg. Obdobný přípravek NEXGARD SPECTRA obsahuje navíc účinnou látku proti vnitřním parazitům, čím Vám odpadá podávaní odčervovacích tablet. Jedná se kombinovaný přípravek, o kterém se víc dozvíte tady.

 

BRAVECTO

Účinná látka: Fluralaner

Cílové zvíře: pes

Chutná tableta proti blechám a klíšťatům působící 12 týdnů. Velmi rychlý nástup účinku - do dvou hodin po podání. Bezpečný pro štěňata od 8 týdnů věku a pro psy s hmotností větší 2 kg. Bezpečný i pro březí a kojící feny.

Blechy jsou usmrceny ještě před tím, než mohou naklást životaschopná vajíčka. Na trhu jsou různé velikosti balení pro psy od 2kg do 56kg (při vyšší hmotnosti lze kombinovat).

Tableta je potřeba podávat s jídlem nebo po jídle. Tabletu nelámat a nepůlit.

 

 CREDELIO

Účinná látka: Lotalaner

Cílové zvíře: kočka

Chutná, žvýkací tableta, která má okamžitý smrtící účinek na blechy (Ctenocephalides felis a C. canis) a klíšťata (Ixodes ricinus), který trvá 1 měsíc. Blechy a klíšťata se musí přichytit na hostitele a začít sát, aby přišly do styku s léčivou látkou.
Tento veterinární přípravek může být použit jako součást léčebné strategie proti alergii na bleší kousnutí (FAD).

Veterinární léčivý přípravek je třeba podávat tak, aby byla zajištěna dávka 6 až 24 mg lotilaneru/kg živé hmotnosti.

 

2. OBOJKY

Obecně delší účinek na blechy i klíšťata než ostatní přípravky. Většinou vydrží celou sezonu. 

Nejprodávanější obojky:

FORESTO

Účinná látka: Imidakloprid, Flumetrin

Cílové zvíře: pes, kočka

Využívá nově vyvinutou směs materiálů, která umožňuje bezpečné, řízené uvolňování nízkých dávek účinných látek po dobu až 8 měsíců. Psa chrání tím, že blechy a klíšťata hubí, a rovněž klíšťata odpuzuje dříve, než se přisají. Obojek je bez nepříjemného zápachu a je voděodolný. 

Pro štěňata od 7 týdnů věku, pro koťata od 10 týdnů věku.

Vyrábí se ve dvou velikostech

 • pro psy do 8kg a kočky
 • pro psy nad 8 kg

 

 

SCALIBOR

Účinná látka: Deltamethrin

Cílové zvíře: pes

Prevence infestace klíšťaty po dobu 6 měsíců a prevence infestace blechami po dobu 4 měsíců. Zabraňuje sání krve dospělými komáry Culex pipiens po dobu 6 měsíců. Působí preventivně proti sání krve pakomárem rodu Phlebotomus po dobu 5 – 6 měsíců a zabraňuje tak šíření leishmaniózy.

Obojek Scalibor® Protectorband je odolný vůči vodě a příležitostný kontakt s vodou neomezuje jeho účinnost. Psa by jste nicméně prvních pět dnů po nasazení obojku neměli koupat, aby se účinná látka mohla rovnoměrně a rychle rozšířit po jeho pokožce. Obojek nezapáchá.

Použití od 7 týdnů věku psa a to i u březích a kojících fen.

SERGEANT`S DUAL  ACTION

Účinná látka: Propoxur, phenotrhin, dikarboximid

Cílové zvíře: pes, kočka

Ochrana středně velkých psů proti blechám a klíšťatům. Hubí ektoparazity, především blechy a klíšťata po dobu 180-ti dní po aplikaci. Obojek je jedinečný dvojí ochranou - spodní strana účinkuje jak pudr, vrchní strana obojku účinkuje jako sprej.

Rychlý účinek a dlouhodobá ochrana (až 6 měsíců). Aromatizované účinné látky se vstřebávají do vrchních vrstev kůže a do srsti, kde účinkují působí proti blechám, klíšťatům a všem jejich vývojovým stádiím.

Je bezpečný, mohou je používat štěňata od 3 měsíců i feny v období březosti i kojení. Voděodolný, určený k trvalému nošení. Účinek se nesnižuje koupáním ani deštěm. V případě vysoké koncentrace klíšťat ve vašem okolí můžete použít současně dvě varianty antiparazitárního ošetření ( obojek+koupel ) Pokud se obojek zamastí, stačí ho omýt mýdlovou vodou.

KILTIX

Účinná látka: Propoxur, flumethrin

Cílové zvíře: pes, kočka

Obojek účinkuje po celou dobu klíšťové sezóny (až 7 měsíců). V některých případech dokonce i obojek nošený 11 měsíců zabránil napadení klíšťaty. Může se používat u štěňat od 3 měsíců věku. Nevýhodou je mírný zápach.

BOLFO

Účinná látka: Propoxur

Cílové zvíře: pes, kočka

Prášek účinné látky se postupně přes póry obojku dostává na srst zvířete. Část se uchytí na kůži zvířete, kterou chrání před útokem blech a klíšťat, část padá na zem kde brání přežívání blech a jejich vývojových stádií. Kudy zvíře projde, pracuje jako práškovací letadlo - tím chrání sebe i své okolí lehce, jednoduše a dlouhou dobu. Blechy i klíšťata jsou usmrcena při pouhém kontaktu se psem nebo kočkou. Obojek Bolfo ochrání Vašeho pejska 5 měsíců před nájezdem blech a 10 týdnů před klíšťaty. Kočky chrání 4 měsíce proti blechám a 10 týdnů proti klíšťatům. Kromě obojku existuje sprej i pudr.

 

 

3. SPOT-ON

"Kapka" nebo "pipeta" obsahuje roztok, který se aplikuje na kůži v oblasti kohoutku.

Obecně k přípravkům typu spot on:

 • jsou rozděleny zvlášť pro kočky a pro psy (u psů dále podle hmotnosti)
 • většinou působí 4-8 týdnů (podle cílového druhu parazita),na blechy obecně déle než na klíšťata
 • podle typu přípravku je možné je použít už od 2-8 týdne věku zvířete
 • nedoporučuje se kontakt s vodou (koupání, plavání) 24-48 hodin po aplikaci
 • mohou vyvolat alergickou reakci v místě aplikace (svědění, vypadávání chlupů)
 • ošetřené zvířata by neměli spát mezi lidmi, zejména dětmi
 • přípravky obsahující permetrín jsou toxické pro kočky!!!

Nejprodávanější spot-ony

FRONTILINE

Účinná látka: Fipronil

Různé velikosti pipet podle hmotnosti.

Léčba a prevence před napadením blechami, klíšťaty a všenkami. Na klíšťata působí asi 4 týdny u psů (2 týdny u koček), na blechy 8 týdnů u psů (4 týdny u koček). Účinek nastupuje do 24 hodin. Je možno použít u psů a koček starších 8 týdnů.

FRONTLINE COMBO

Účinná látka: Fipronil, metopren

Eliminuje blechy, klíšťata a všenky. Prevence před kontaminaci prostředí ošetřovaných zvířat. Zabraňuje pomnožení blech potlačením vývoje vajíček. Na klíšťata působí asi 4 týdny u psů (2 týdny u koček), na blechy 8 týdnů u psů (4 týdny u koček). Je možno použít u psů a koček starších 8 týdnů.

Nežádoucí účinky

Pokud dojde k olíznutí, může se objevit krátkodobá hypersalivace (slinění). V rámci velmi vzácných nežádoucích účinků byly po použití zaznamenány přechodné kožní reakce v místě aplikace (lupovatění kůže a vypadávání srsti, svědění, zarudnutí kůže) a celkové svědění nebo vypadávání srsti.

Nepoužívejte u králíků z důvodu nebezpečí nežádoucích reakcí až úhynu. 

Různé velikosti balení, rozdělené podle hmotností psů.

EFFIPRO SPREJ, FYPRYST

Účinná látka: Fipronil

Nová varianta přípravku obsahující fipronil s pipetou zamezující ukapávání roztoku. Pro psy i pro kočky, různé velikosti balení podle hmotnosti zvířete. Aplikuje se jednou měsíčne. Proti blechám působí do 8 týdnů, proti klíštatům 4 týdny.

EXSPOT pro psy

Účinná látka: Permethrinum

Léčba a prevence ektoparazitóz (blechy a klíšťata) u psů. Zabíjí blechy a klíšťata a zajišťuje ochranu vůči reinfestaci (znovunapadení) asi po dobu 4 týdnů po aplikaci. Vhodný pro štěnata od 2 týdnů věku, březí i kojící feny. NENÍ URČEN PRO KOČKY!

Upozornění:

Nepoužívejte u štěňat mladších 2 týdnů.Zamezte plavání ošetřeným psům po dobu 12 hodin po aplikaci. Přípravek nepoužívejte u koček. Je důležité zabezpečit, abychom nečesali kočky stejným kartáčem jako psy. Dále je důležité zajistit, aby kočky neolizovaly místo aplikace na ošetřených psech. Jestliže se toto přihodí, oddělte zvířata a navštivte veterináře. Nedotýkejte se místa aplikace po dobu 3 až 6 hodin po aplikaci. Z tohoto důvodu upřednostňujte aplikaci večer. Ošetření psi by neměli spát mezi lidmi, zejména dětmi.

ADVANTIX pro psy

Účinná látka: Imidaclopridum, permethrinum

Je určen pro léčbu a prevenci infestace blechami. Blechy jsou na psech zabíjeny během jednoho dne po aplikaci. Jednorázová aplikace chrání před dalším napadením blechami po dobu 4 týdnů. Přípravek může být použit jako součást léčebné strategie alergie na bleší kousnutí (FAD). Přípravek má persistentní akaricidní a repelentní účinnost proti infestaci klíšťaty po dobu 3-4 týdnů. Klíšťata přitomná na psovi už v době aplikace nemusí být usmrcena během 2 dnů po léčbě a mohou zůstávat přichycená a viditelná. Proto je doporučeno odstranit klíšťata přítomná již v době aplikace, aby se zabránilo jejich přichynení a sání krve. Jednorázová aplikace poskytuje repelentní aktivitu proti flebotomům (komárům) až po dobu 2-3 týdnů.

Různé velikosti balení rozdělené podle hmotností psů.

Kontaktní formulář

V případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat přes tento formulář.

*
*
*