Přípravky proti vnějším parazitům

OrdinujemePOZOR ZMĚNA
Vážení klienti, upozorňujeme na změnu ordinačních hodin ČTVRTEK 19.1. 8.00 - 16.00 PÁTEK 20.1. 8.00 - 15.00 Děkujeme za pochopení.

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Chci se
objednat
Akutní
případ

Antiparazitika jsou přípravky, jejichž podáním se snažíme zbavit zvíře parazitů. Rozdělujeme je na vnější a vnitřní. Stejně tak se rozdělují přípravky do dvou základních skupin dle cílové skupiny parazitů, na které je hodláme použít.

Antiparazitární přípravky proti vnějším parazitům

Co jsou vnější parazité a proč jsou nebezpeční je popsáno v sekci EKTOPARAZITÉ.

Přípravky můžeme rozdělit do dvou skupin. Do první skupiny patří  ta, která parazita zahubí, ale nezabrání opětovné invazi. Druhou skupinu tvoří přípravky, které kromě zahubení parazita, brání po určitou dobu opětovnému napadení zvířete parazitem (působí i preventivně). Do první skupiny patří většina šampónů a některé spreje. Do druhé skupiny patří spot-on přípravky, obojky a spreje. Přípravky jsou zvláště vyráběny pro psy a pro kočky. Některé přípravky pro psy jsou toxické pro kočky a jejich nesprávná aplikace může způsobit až smrt zvířete!

1. Přípravky na hubení ektoparazitů

Orthosan V - pěnový šampon

Účinná látka: Carbaryl, provitamin B5, allantoin

Je určen k mytí srsti psů. Zároveň hubí blechy, klíšťata, vši a roztoče žijící v jejich srsti.

Diffusil pro psy - sprej

Účinná látka: Carbaryl, provitamin B5

Vitalizér a kondicionér na srst, usnadňuje rozčesávání, zlepšuje vhled srsti a zároveň pomáhá při napadení ektoparazity. Je možno aplikovat už od 2. dne po narození.

Biokill - sprej

Účinná látka: Permethrinum

Antiparazitický a insekticidní účinek na zvířata i na prostředí. Vhodný pro použití u psů, morčat, křečků, králíků, exot. ptáků, drůbeže, ovcí, koní. NEPOUŽÍVAT U KOČEK!

2. Připravky na hubení i prevenci s delší dobou účinku

 • spot on
 • spreje
 • obojky
 • tablety

1.  SPOT ON

"Kapka" nebo "pipeta" obsahuje roztok, který se aplikuje na kůži v oblasti kohoutku.

Obecně k přípravkům typu spot on:

 • jsou rozděleny zvlášť pro kočky a pro psy (u psů dále podle hmotnosti)
 • většinou působí 4-8 týdnů (podle cílového druhu parazita),na blechy obecně déle než na klíšťata
 • podle typu přípravku je možné je použít už od 2-8 týdne věku zvířete
 • nedoporučuje se kontakt s vodou (koupání, plavání) 24-48 hodin po aplikaci
 • mohou vyvolat alergickou reakci v místě aplikace (svědění, vypadávání chlupů)
 • ošetřené zvířata by neměli spát mezi lidmi, zejména dětmi
 • přípravky obsahující permetrín jsou toxické pro kočky!!!

Nejprodávanější přípravky:

FRONTILINE

Účinná látka: Fipronilum

Různé velikosti pipet podle hmotnosti.

Léčba a prevence před napadením blechami, klíšťaty a všenkami. Na klíšťata působí asi 4 týdny u psů (2 týdny u koček), na blechy 8 týdnů u psů (4 týdny u koček). Účinek nastupuje do 24 hodin. Je možno použít u psů a koček starších 8 týdnů.

FRONTLINE COMBO

Účinná látka: Fipronilum, metopren

Eliminuje blechy, klíšťata a všenky. Prevence před kontaminaci prostředí ošetřovaných zvířat. Zabraňuje pomnožení blech potlačením vývoje vajíček. Na klíšťata působí asi 4 týdny u psů (2 týdny u koček), na blechy 8 týdnů u psů (4 týdny u koček). Je možno použít u psů a koček starších 8 týdnů.

Nežádoucí účinky

Pokud dojde k olíznutí, může se objevit krátkodobá hypersalivace (slinění). V rámci velmi vzácných nežádoucích účinků byly po použití zaznamenány přechodné kožní reakce v místě aplikace (lupovatění kůže a vypadávání srsti, svědění, zarudnutí kůže) a celkové svědění nebo vypadávání srsti.

Nepoužívejte u králíků z důvodu nebezpečí nežádoucích reakcí až úhynu. 

Různé velikosti balení, rozdělené podle hmotností psů.

EFFIPRO, FYPRYST

Účinná látka: Fipronil

Nová varianta přípravku obsahující fipronil s pipetou zamezující ukapávání roztoku. Pro psy i pro kočky, různé velikosti balení podle hmotnosti zvířete. Aplikuje se jednou měsíčne. Proti blechám působí do 8 týdnů, proti klíštatům 4 týdny.

EXSPOT pro psy

Účinná látka: Permethrinum

Léčba a prevence ektoparazitóz (blechy a klíšťata) u psů. Zabíjí blechy a klíšťata a zajišťuje ochranu vůči reinfestaci (znovunapadení) asi po dobu 4 týdnů po aplikaci. Vhodný pro štěnata od 2 týdnů věku, březí i kojící feny. NENÍ URČEN PRO KOČKY!

Upozornění:

Nepoužívejte u štěňat mladších 2 týdnů.Zamezte plavání ošetřeným psům po dobu 12 hodin po aplikaci. Přípravek nepoužívejte u koček. Je důležité zabezpečit, abychom nečesali kočky stejným kartáčem jako psy. Dále je důležité zajistit, aby kočky neolizovaly místo aplikace na ošetřených psech. Jestliže se toto přihodí, oddělte zvířata a navštivte veterináře. Nedotýkejte se místa aplikace po dobu 3 až 6 hodin po aplikaci. Z tohoto důvodu upřednostňujte aplikaci večer. Ošetření psi by neměli spát mezi lidmi, zejména dětmi.

ADVANTIX pro psy

Účinná látka: Imidaclopridum, permethrinum

Je určen pro léčbu a prevenci infestace blechami. Blechy jsou na psech zabíjeny během jednoho dne po aplikaci. Jednorázová aplikace chrání před dalším napadením blechami po dobu 4 týdnů. Přípravek může být použit jako součást léčebné strategie alergie na bleší kousnutí (FAD). Přípravek má persistentní akaricidní a repelentní účinnost proti infestaci klíšťaty po dobu 3-4 týdnů. Klíšťata přitomná na psovi už v době aplikace nemusí být usmrcena během 2 dnů po léčbě a mohou zůstávat přichycená a viditelná. Proto je doporučeno odstranit klíšťata přítomná již v době aplikace, aby se zabránilo jejich přichynení a sání krve. Jednorázová aplikace poskytuje repelentní aktivitu proti flebotomům (komárům) až po dobu 2-3 týdnů.

Různé velikosti balení rozdělené podle hmotností psů.

BOB MARTIN pro psy

Účinná látka: Permethrinum

Přípravek je určen k ošetření psů proti blechám  a klíšťatům, které usmrcuje a navozuje ochranu před reinvazí až na 4 týdny. Přípravek nepoužívat u štěňat do 2 týdnů stáří. NENÍ URČEN PRO KOČKY!

 

2. OBOJKY

Obecně delší účinek na blechy i klíšťata než přípravky spot on. Většinou vydrží celou sezonu. 

Nejprodávanější obojky:

SCALIBOR

Účinná látka: Deltamethrin

Cílové zvíře: pes

Prevence infestace klíšťaty po dobu 6 měsíců a prevence infestace blechami po dobu 4 měsíců. Zabraňuje sání krve dospělými komáry Culex pipiens po dobu 6 měsíců. Působí preventivně proti sání krve pakomárem rodu Phlebotomus po dobu 5 – 6 měsíců a zabraňuje tak šíření leishmaniózy.

Obojek Scalibor® Protectorband je odolný vůči vodě a příležitostný kontakt s vodou neomezuje jeho účinnost. Psa by jste nicméně prvních pět dnů po nasazení obojku neměli koupat, aby se účinná látka mohla rovnoměrně a rychle rozšířit po jeho pokožce. Obojek nezapáchá.

Použití od 7 týdnů věku psa a to i u březích a kojících fen.

KILTIX

Účinná látka: Propoxur, flumethrin

Cílové zvíře: pes, kočka

Obojek účinkuje po celou dobu klíšťové sezóny (až 7 měsíců). V některých případech dokonce i obojek nošený 11 měsíců zabránil napadení klíšťaty. Může se používat u štěňat od 3 měsíců věku. Nevýhodou je mírný zápach.

BOLFO

Účinná látka: Propoxur

Cílové zvíře: pes, kočka

Prášek účinné látky se postupně přes póry obojku dostává na srst zvířete. Část se uchytí na kůži zvířete, kterou chrání před útokem blech a klíšťat, část padá na zem kde brání přežívání blech a jejich vývojových stádií. Kudy zvíře projde, pracuje jako práškovací letadlo - tím chrání sebe i své okolí lehce, jednoduše a dlouhou dobu. Blechy i klíšťata jsou usmrcena při pouhém kontaktu se psem nebo kočkou. Obojek Bolfo ochrání Vašeho pejska 5 měsíců před nájezdem blech a 10 týdnů před klíšťaty. Kočky chrání 4 měsíce proti blechám a 10 týdnů proti klíšťatům. Kromě obojku existuje sprej i pudr.

FORESTO

Účinná látka: Imidakloprid, Flumetrin

Cílové zvíře: pes, kočka

Využívá nově vyvinutou směs materiálů, která umožňuje bezpečné, řízené uvolňování nízkých dávek účinných látek po dobu až 8 měsíců. Psa chrání tím, že blechy a klíšťata hubí, a rovněž klíšťata odpuzuje dříve, než se přisají. Obojek je bez nepříjemného zápachu a je voděodolný. 

Pro štěňata od 7 týdnů věku, pro koťata od 10 týdnů věku.

Vyrábí se ve dvou velikostech

 • pro psy do 8kg a kočky
 • pro psy nad 8 kg

3. PERORÁLNÍ TABLETY

Tyto relativně nové přípravky jsou určeny k hubení vnějších parazitů, ale jsou podávané ve formě tablet. Jedná se o ochucené, pro psy velmi atraktivní "pamlsky". Jsou bezpečné pro Vás i Vaše děti, protože působí zevnitř, takže účinná látka nepřijde do kontaktu s okolím. Koupání nemá žádný vliv na snížení účinku. 

NEXGARD

Účinná látka: Afoxolanerum

Cílové zvíře: pes

Chutný, měkký pamlsek s příchutí dušeného hovězího. Účinná ochrana proti blechám a klíšťatům po dobu jednoho měsíce.Blechy jsou zahubeny dřívě než dochází k produkci vajíček, a tím i preventivně chrání domácnost před kontaminací po dobu nejméně 5 týdnů. Jediná tableta usmrcuje a chrání před napadením klíšťaty po dobu 1 měsíce. Nexgard je bezpečný u štěnat od 8 týdnů. Nebyly provedeny studie ověřující působení přípravku u březích a laktujících fen.

Pamlsek můžete podávat s jídlem nebo též nalačno.

Na trhu jsou 4 síly přípravku pro psy od 2kg do 50kg.

BRAVECTO

Účinná látka: Fluralaner

Cílové zvíře: pes

Chutná tableta proti blechám a klíšťatům působící 12 týdnů. Velmi rychlý nástup účinku - do dvou hodin po podání. Bezpečný pro štěňata od 8 týdnů věku a pro psy s hmotností větší 2 kg. Bezpečný i pro březí a kojící feny.

Blechy jsou usmrceny ještě před tím, než mohou naklást životaschopná vajíčka. Na trhu jsou různé velikosti balení pro psy od 2kg do 56kg (při vyšší hmotnosti lze kombinovat).

Tableta je potřeba podávat s jídlem nebo po jídle. Tabletu nelámat a nepůlit.

Objednávkový formulář

V této sekci se můžete objednat na očkování, kontrolu nebo jiné ošetření. Využijte formulář také pro objednání léků, krmiv a pod. Děkujeme.

*
*
*