Ruptura předního zkříženého vazu (LCC)

Ordinujeme

Pondělí8.00 - 18.00
Úterý8.00 - 16.00
Středa8.00 - 16.00
Čtvrtek8.00 - 18.00
Pátek8.00 - 16.00
Sobotapouze objednaní pacienti
NeděleNeordinujeme
Případy z praxe
Akutní
případ

V kolením kloubu se kloubí kost stehenní s kost holení, nerovnost mezi kloubními plochami vyrovnávají menisky a stabilitu zajišťují vazy kolenního kloubu.

Funkce předního zkříženého vazu je stabilizovat kolení kloub v ohybu a zabránit nadměrné vnitřní rotaci holení kosti.

Ruptura předního zkříženého vazu je jedna z hlavních příčin náhle vzniklého kulhání u středních a velkých plemen psů. Pacient po akutní, kompletní ruptuře předního křížového vazu končetinu vůbec nezatěžuje a pohybuje se po třech končetinách, na povel sedni sedá na protilehlé hýždě přičemž postiženou končetinu zcela neohne. Koleno je oteklé a bolestivé při palpaci.

Podezření na rupturu předního zkříženého vazu je potvrzeno přítomností zásuvkového příznaku ( předozadní nestabilita kolenního kloubu při mírném ohybu).

 

Terapie

Terapie je téměř vždy chirurgická.

V současné době se v praxi používá několik metod. Extrakapsulární náhrada vazu, intraartikulární náhrada vazu, metota TPLO – osteotomie upravující sklon kloubní plochy tibie a TTA metoda.

 

  • Ruptura předního zkříženého vazu je řešena jeho náhradou, nebo změnou anatomických poměrů v kolením kloubu (TPLO, TTA). Cílem operace je stabilizovat kolení kloub a předejít tak rozvoji artrotických změn. Pokud zvolíme metodu při které použijeme náhradu předního zkříženého vazu, nejčastěji syntetický splétaný nevstřebatelný materiál, tak tato náhrada nezajistí trvalou stabilizaci kolenního kloubu, ale pouze stabilizaci dočasnou, než fibrotizace periartikulárních tkání zajistí stabilizaci trvalou.

V současné době na našem pracovišti používám metodu TTA rapid a extrakapsulární náhradu vazu.

 

TTA rapid : 

Jedná se o moderní techniku, při které se do holení kosti vkládá titanový implantát, který zajistí stabilitu poraněného kolenního kloubu. Tato metoda má prokazatelně lepší výsledky a kratší dobu rekonvalescence než nahrazení poraněného vazu extrakapsulární fixací.

 

Popis případu : http://www.vetvill.cz/cs/m-109-pretrzeny-predni-krizovy-vaz-tta-rapid

Extrakapsulární náhrada vazu :

Nevýhodou této metody je neúplná eliminace předního posunu tibie a tato  zbytková nestabilita vede ke vzniku více či méně závažné artrózy v pooperačním období. Tento problém je významnější u velkých a obřích plemen psů, u kterých se častěji využívá metoda TTA rapid . Mezi další možné komplikace bez ohledu na velikost pacienta patří odmítavá reakce organismu na syntetický materiál (vznik výpotku v oblasti náhrady) či pooperační infekce náhrady. Externí náhrada předního zkříženého vazu se provléká předvrtaným otvorem v holení kosti  (tuberositas tibie) a je fixována za laterální fabelu (sezamskou kost za laterálním kondylem stehenní kosti).

Pooperační péče

Bezprostředně po operaci je důležitý klidový režim spolu s kontrolovaným pohybem na vodítku, podávají se bolest tišící léky, u obézních pacientů je důležitá optimalizace tělesné hmotnosti a postupně se začíná s rehabilitačními cviky (např. masáže, pasivní procvičování končetiny, plavání).

Fotogalerie

Ruptura předního zkříženého vazu (LCC)
Ruptura předního zkříženého vazu (LCC)